Maďarský ohař krátkosrstý

Maďarský ohař krátkosrstý – vizsla (Rövidszörü Magyar Vizsla)

Země původu:

Maďarsko

Inteligence a povaha:

Maďarský krátkosrstý ohař je specifický svou jemnou a velmi citlivou povahou. Jedná se o velmi inteligentního, učenlivého a hravého psa. V hodnocení inteligence se umístil na velice slušném 25 místě ze 79. Je snadno ovladatelný, velmi učenlivý a maximálně spolehlivý při pevném a laskavém zacházení.
Je ideálním psem do rodiny. S ostatními psy, domácími zvířaty a s dětmi vychází velmi dobře. Cizí návštěvu vám ohlásí, u toho však také zůstane. Toto temperamentní plemeno však potřebuje dostatek pohybu a aktivit, aby se cítilo dobře jak fyzicky, tak i psychicky.
Nesetkal jsem se s MOK, který by byl agresivní, těžko vychovatelný nebo nevhodný do bytu.

Použití:

Všestranně lovecky upotřebitelný pes pro lov v poli, na vodě i v lese. Jeho charakteristickými vlastnostmi jsou zejména výrazný smysl pro stopu, pevné vystavování, vynikající vlohy pro přinášení a cílevědomé sledování stopy na vodě při velké ochotě k vodní práci. Dobře zvládá práci v obtížném terénu i extrémní počasí. Nesmí projevovat bázlivost po výstřelu, strach ze zvěře, absenci vloh k vystavování a přinášení a nechuť k vodní práci.

Klasifikace FCI:

Skupina 7 - ohaři
Sekce 1 - kontinentální ohaři s požadovanou zkouškou z výkonu (polní a vodní práce)

Předkové maďarského ohaře přišli do své vlasti společně s kočujícími maďarskými kmeny. První stručnou zmínku o těchto psech lze doložit již v dokumentech ze 14. století. Jeho význam pro lov však výrazněji rostl teprve od 18. století. Koncem 19. století pak byly v Maďarsku pořádány soutěže pro ohaře, jichž se s velkým úspěchem zúčastnili také ohaři maďarští. Cílevědomý chov začal v roce 1920 a v roce 1936 byl maďarský ohař uznán mezinárodní kynologickou organizací FCI jako samostatné plemeno.

Všeobecná charakteristika:

Středně velký elegantní lovecký pes ušlechtilého vzhledu s krátkou žemlově zbarvenou srstí. Spíše lehká suchá stavba těla tvoří harmonii mezi krásou a silou.

Průměrný věk:
10-15 let (může být však i více)

Průměrná velikost vrhu:
Většinou 5 až 10 štěňat

Snášení samoty:
Střední

Osobní ochrana:
Ochranáře a hlídače z něj neuděláte

Lovecké pudy:
Velmi dobré, miluje vodu.

Pravděpodobnost štěkání:
Nízká

Snadnost přepravy:
Dobrá, bez problémů

Agresivita:
Velmi nízká

Vhodnost k dětem:
Vysoká

Možnost chovu v bytě:
Ano, bez problémů

Přítulnost:
Velmi vysoká